5b na Festiwalu Literatury dla Dzieci

Spotkanie z Joanną Fabicką w CK Zamek
Jak długo pisarz wymyśla opowieść? Czym powinien być obdarowany, aby napisać książkę historyczną dla dzieci? Wrażliwością… wiedzą… wyobraźnią… wesołością… i jeszcze wiele tych „ w” wymyśliły dzieci, które były na spotkaniu z Joanną Fabicką, autorką poruszającej książki „ Rutka”. To opowieść niezwykle subtelna, niebanalna, podejmująca trudny temat – jak stwierdziły same dzieci – trudniejszy niż w książkach dla dorosłych. Nie pada w niej ani razu słowo holocaust, ale „ mędrca szkiełko i oko” rozpozna wydarzenia, które miały miejsce w łódzkim getcie. Dlatego jest to książka wielopokoleniowa na wspólne jesienne wieczory. Nie ma w niej fantastyki dla samej fantastyki, jest oniryczność, jest podróż w czasie, jest zderzenie dwóch dziecięcych światów: współczesnego i tego sprzed osiemdziesięciu lat.
Jak patrzy na świat Rutka? Za czym tęskniły dzieci żyjące przed laty, a za czym tęsknią dzieci dziś? Kto chodził ulicami naszego miasta przed laty, a kto przyjdzie po nas? Czy potrafimy zauważyć, jak wielkim skarbem jest bezpieczeństwo, dom, rodzina? Przeczytajcie sami i przekonajcie się, że o ważnych sprawach wcale nie trzeba pisać poważnie i smutno. Joanna Fabicka zdradziła nam, że gdy robiło jej się naprawdę smutno podczas pisania, kopała ją w kostkę mała Joasia i nie pozwalała smucić. W książce opisała także, co robiła podczas pisania książki. Przeczytajcie i wy, podziwiajcie przepiękne ilustracje – obrazy Mariusza Andryszczyka. My już czytamy.
5b i Agnieszka Musik