Akademia z okazji Dnia Niepodległości

Dnia 10 listopada wystawiliśmy spektakl pt. „Dzieje Polski malowane”. Wykorzystując dzieła wybitnych polskich malarzy przedstawiających ważne wydarzenia z historii Polski stworzyliśmy żywe obrazy, poczynając od Bitwy pod Grunwaldem, a na Melancholii Jacka Malczewskiego kończąc. Postacie historyczne odtwarzali uczniowie klas IV – VII oraz nauczyciele. Całość została powiązana zgrabną narracją. Tło muzyczne stanowiły głównie polskie utwory, pasujące do przedstawianej epoki i nastroju. Zabrzmiały Bogurodzica, psalm, Nieście chwałę mocarze… , polonez Pożegnanie Ojczyzny, pieśni Ułani, ułani, malowane dzieci, Warszawskie dzieci, idziemy w bój i inne. Wykonawcami byli uczniowie – aktorzy i akompaniujący nauczyciel.

Spektakl obejrzeli wszyscy uczniowie szkoły, zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele. Nagrany film w małym tylko stopniu oddaje niezwykłą atmosferę panującą na sali, wzruszenie ściskające gardło. Mamy nadzieję, że obrazy zapadną w serca i pamięć szczególnie najmłodszych dzieci, rozwijając ich przywiązanie do wartości, które są bliskie sercu każdego Polaka – „Święta miłości kochanej Ojczyzny”…

Maja Kaiser